TOP 10 jela koja trebate probati na primorju i otoku Pagu
10 recepata jela primorja i otoka
U primorsko-otočnom dijelu prevladavajući su okusi i mirisi mediteranske kuhinje koja obiluje povrćem i ribom. Riba i morski plodovi spremaju se na različite načine: kuhani (lešo), pečeni, prženi, na brudet, saur i drukčije, uz obilje začina i povrća – najviše se koriste češnjak, peršin, blitva, bob, različito poljsko zelje i sezonsko povrće. Najpoznatiji proizvod ovoga dijela regije čuveni je paški sir koji svoj jedinstveni okus duguje posolicom poškropljenoj travi koju pasu otočne ovce. Specijalitet su šparoge koje se spremaju na različite načine u kombinaciji s različitim namirnicama.
Meso, osobit specijalitet – paška janjetina sprema se također na različite načine i poslužuju uz bogatstvo priloga. Poseban su specijalitet u Novalji, bez kojeg ne prolazi ni jedno slavlje, makaruni na iglu koji se poslužuju uz špikanu junetinu ili gulaš.
Povrće se uzgaja na Novaljskome polju i zbog toga što su vrlo blizu kuhinje biži (grašak), pomidori (rajčice), krumpiri, kavul (cvjetača), kukumar (krastavac), paprika, bob, kelj, salata, blitva ne gube na kvaliteti pri transportu. Šparoge se beru po otoku tijekom sezone.
Riba je plemenita i prvorazredna – oslić, arbun, zubatac, škarpina – i služi se uglavnom „iz mora na stol”. Odličan su primjer škampi koji se love u moru pod Velebitom i zbog bogatstva minerala i soli u tome dijelu Jadranskoga mora, kvalitetom se izdižu iznad ostalih. Zatim srdele i inćuni koji se sole i stavljaju u maslinovo ulje. Tu su i puževi koji se „beru” poslije prve jesenske kiše, zatim peku u pepelu ili kuhaju u moru s krumpirima na balicu.
Od tradicionalnih slastica najčešće se spremaju frite, hrostuli, različiti kolači po starinskoj recepturi, a poseban je specijalitet štrudel sa skutom.
1. Paški sir
Paški sir s pršutom i maslinama s dodatkom maslinova ulja iz Luna na otoku Pagu
2. Paška janjetina
3. Šparoge
4. Saur
Saur se na Pagu uvijek priprema od manjih riba – gavuna, štriga, girica, ali i od srdela, tuna i drugih riba. Riba se najprije poprži na ulju, s obje strane. U ulju u kojem su se pržile ribe poprži se luk. Nakon toga se doda češnjak, peršin, papar i voda. Potom se u cijelu smjesu ulije dosta vinske kvasine (octa). Takva se smjesa najprije promiješa, a onda se kuha bez ribe oko deset minuta. Nakon toga se ostavi da se potpuno ohladi. Popržena i ohlađena riba složi se u što dublju posudu, a između svakoga reda ribe stavlja se nekoliko grančica ružmarina. Ružmarin se stavlja i na vrh složene ribe. Nakon toga se sve prelije smjesom ulja, vode, octa i začina. Tako pripremljen saur ostavlja se nekoliko sati, a tek je onda spreman za jelo. Saur je jelo koje može trajati nekoliko dana, a najukusniji je nakon što odstoji jedan dan.
5. Plata od ribe
za dvije osobe:
0,4 kg škarpine, 0,4 kg zubaca, 0,2 kg škampa, 0,5 kg liganja, 0,1 kg dagnja
0,3 l maslinova ulja
sol, limun
1 vezica peršina
Očistiti ribu, oprati, ocijediti i nasjeći je. Nasječenu ribu posoliti i staviti peći na zagrijan roštilj. Tijekom pečenja ribu podlijevati uljem i pažljivo okretati da se zarumeni sa svih strana. Na roštilju prepeći lignje, škampe i dagnje. Pečenu ribu složiti na oval, dodati češnjak, peršinov list i limun. Prilog je kuhani krumpir ili blitva.
6. Rižoto s plodovima mora
svježi škampi, lignje, dagnje, vongole
luk, češnjak
riža
maslinovo ulje
oljuštena rajčica
peršin
sol, papar po potrebi
Repove škampa, lignje, dagnje i vongole pržiti na maslinovu ulju. Dodati začine i pustiti da se sve malo propirja. Dodati rižu, nastaviti pirjati i zalijevati ribljom juhom. Kuhati uz stalno miješanje. Kad je riža gotova, posuti peršinom i poslužiti toplo. Po želji poslužiti ribanim paškim sirom.
7. Novaljski brodet s palentom
1,5 kg miješane ribe (škarpina, grdobina, grug, lastavica, sipa, škampi)
1 dl maslinova ulja
2 glavice luka
200 g svježe rajčice
5 režanja češnjaka
2 dl crnoga vina
1 svežnjić peršina
list celera
list lovora
ružmarin
1 cijeli limun
1 žlica vinskoga octa
sol i papar po potrebi
Očišćenu ribu (škarpina, grdobina, grug, lastavica, sipa, škampi) narezati na komade. Ribu posoliti, popapriti, poškropiti limunom ili octom i ostaviti nekoliko minuta da očvrsne. Luk narezati na listiće i popržiti na maslinovu ulju da uvene. Luku dodati rajčicu i sve začine, sitno sjeckani peršin, celer i lovorov list. Na to dodati mariniranu ribu. Popržiti, uliti crno vino, vodu i malo octa te dodati sol i papar. Tekućine treba biti toliko da se riba u njoj ne utopi. Brodet se pirja poklopljen na štednjaku oko 20 minuta. Nije potrebno miješati, nego samo s vremena na vrijeme protresti posudu. Gotov brodet posuti sjeckanim peršinom i kao prilog poslužiti palentu.
8. Punjena hobotnica pod pekom
4,00 kg hobotnica
0,10 kg pršuta
0,20 kg topljena sira (gauda)
0,10 kg šunke (može u ovitku)
0,10 kg pancete
1 kom mala glavica luka
4 - 5 režnja češnjaka
1,50 kg krumpira
sol, papar, peršin
mediteranski začini (lovor, ružmarin...)
Hobotnicu očistiti i oprati. Tanje dijelove krakova (špiceve) prerezati tako da ostane samo deblji dio krakova. Sitno nasjeckati crveni luk i pirjati na mješavini od maslinova i suncokretova ulja. Na luk dodati sitno isjeckani češnjak i samo malo popržiti, zatim dodati sitno sjeckane krakove hobotnice, peršina i mediteranskoga začina. Dodati sitno rezanu pancetu i još malo pirjati, zatim ohladiti. U hladnu smjesu umiješati pršut, šunku i sir, sve izrezano na kockice. U debljem dijelu krakove otvoriti i napuniti pripremljenom smjesom. Napunjenu hobotnicu malo posoliti, složiti u posudu peke i posuti mediteranskim začinom i peršinom. Peku poklopiti i staviti u žar ložišta. Peći oko jedan sat. Za to vrijeme očistiti krumpir, narezati na kriške i malo posoliti. Odgrnuti žar, otvoriti peku, složiti krumpir oko hobotnice i ponovno poklopiti, zatrpati žarom i sve zajedno peći još jedan sat. Nakon toga izvaditi peku iz žara, staviti hobotnicu i krumpir na oval, izrezati na manje komade i poslužiti.
9. Makaruni na iglu
1 kg brašna
1 jaje i 1 žumanjak
sol
50 ml ulja
100 g maslaca
150 – 200 ml mlake vode
Brašno stavite na dasku, pa u njemu napravite udubljenje u koje ćete staviti jaje, žumanjak, sol, ulje i omekšali maslac. Potom postupno dodajte mlaku vodu i umijesite tijesto. Tijesto je potrebno dobro razraditi da bude glatko, ni pretvrdo ni premekano. Tako izrađeno tijesto razdijelite na nekoliko komada i prekrijte ga krpom, pa neka neko vrijeme odstoji. Od tijesta oblikujte male valjke, izrežite ih na male komadiće, na svaki komadić stavite pletaću iglu i oblikujte dlanovima makarune, pa ih skinite s igle. Oblikujte makarune od svega tijesta i rasporedite ih po pobrašnjenoj dasci, pa ostavite da se malo posuše. Skuhajte makarune u kipućoj, slanoj vodi. Ocijedite ih dok su još malo tvrdi (al dente). Poslužuju se uz špikanu junetinu ili gulaš.
10. Kolači
fritule
štrudel sa skutom